• WOLONTARIAT

• Szkolny Wolontariat jest kołem zainteresowań działającym na rzecz innych. Naszym celem jest niesienie pomocy zgodnie z ideą, że tylko życie poświęcone innym, warte jest przeżycia. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły, inicjatywy, niesienie pomocy. Razem możemy więcej. Szkolne Koło Wolontariatu działa w szkole, środowisku lokalnym, jak również uczestniczy w różnych akcjach humanitarnych i charytatywnych. Jego założycielkami były pani Agata Krauze oraz Edyta Ćmiel w roku 2018.

Obecni opiekunowie: Marzena Waclik– koordynator, nauczyciel języka niemieckiego
        Ilona Bratek - nauczyciel wf oraz pedagog
        pedagog - Hanna Modzelewska - Roj.

W skład Rady Szkolnego Koła Wolontariatu wchodzą;
        Julia Kalus kl.8a
        Piotr Chorowski kl.8b
        Maja Rose kl.8b

Spotkania Koła odbywają się w pierwszy wtorek miesiąca.

Cele i założenia:
        zapoznanie młodzieży z ideą wolontariatu i jej propagowanie
        uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych
        kształtowanie postaw prospołecznych
        rozwijanie empatii i tolerancji
        angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem
        kształtowanie umiejętności pracy zespołowej
        współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi
        wspieranie ciekawych inicjatyw społeczności szkolonej
        akcje charytatywne i humanitarne, wspierające instytucje, fundacje, stowarzyszenia i osoby prywatne

Cechy wolontariusza:
        -optymizm i chęć do działania; – motywacja do niesienia pomocy potrzebującym; – umiejętność
        wygospodarowania wolnej chwili; – odwaga, empatia i otwartość; – odpowiedzialność, wrażliwość,
        systematyczność, cierpliwość; – kultura osobista i współdziałanie; – tolerancja i akceptacja; – dążenie do
        samodoskonalenia .

Nasze działania na rzecz niesienia bezinteresownej pomocy w roku szkolnym 2022/23:
        - działalność na rzecz środowiska szkolnego: ( pomoc koleżeńska w nauce, współpraca ze świetlicą)
        - pomoc dla Hospicjum w Żorach
        - Pola Nadziei
        - akcja pomocowe dla Seniorów oraz poodpiecznych Domu Pomocy Społecznej w Bełku
        - zbiórki karmy dla zwierząt ze schroniska "Pro Animali"

Praca wolontariuszy w Szkolnym Kole Wolontariatu SP 4 stwarza każdemu młodemu człowiekowi szansę na rozwój własnej osobowości. Pozwala na rozwijanie posiadanych umiejętności. Przyczynia się do odkrywania nowych talentów, nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni, uczy też pracy. Buduje poczucia sensu z faktu pomagania innym i uzyskania poczucia satysfakcji. Przede wszystkim przyczynia się do ciekawego i twórczego spędzenia wolnego czasu przez młodych ludzi.

POMAGAJMY! RAZEM MOŻNA WIĘCEJ!!