Rewitalizacja biblioteki szkolnej- czerwiec 2024r.
W bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 4 im. F. Stuska w Orzeszu-Jaśkowicach trwa rewitalizacja finansowana ze środków otrzymanych w ramach projektu „Moja Mała Ojczyzna. Biblioteka miejscem każdego ucznia”. Projekt zakładał przeorganizowanie istniejącej biblioteki w taki sposób, aby stała się ona przestrzenią, w której każdy uczeń znajdzie dla siebie miejsce. Od minionych wakacji przeprowadzonych zostało wiele działań, w tym powiększenie powierzchni biblioteki w celu zapewnienia bezpośredniego dostępu do światła dziennego i odmalowanie pomieszczenia. Kolejnym krokiem było przeniesienie księgozbioru w celu zmodernizowania umeblowania i całości wyposażenia biblioteki.
Część tych działań zostało przeprowadzonych w ścisłej współpracy ze społecznością lokalną, co znacznie przyspieszyło ten proces. Nieodzowną była dla nas pomoc rodziców, uczniów, a także Samorządu Uczniowskiego podczas pakowania książek oraz demontażu starych regałów.
Na podstawie obserwacji środowiska szkolnego w bibliotece zaprojektowano strefę wyciszenia dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w szczególności dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspegera oraz rozszerzono ją na korytarz biegnący wzdłuż biblioteki. Zamontowano kanapy oraz panele wyciszające, które już teraz cieszą się dużą popularnością wśród ogółu społeczności szkolnej. Jako szkoła realizujemy założenia edukacji włączającej, dlatego też stworzenie takiego miejsca było dla nas priorytetem i niezbędnym elementem prowadzonej terapii.
Oprócz działań przeprowadzanych w samym pomieszczeniu, pracownicy biblioteki organizowali i nadal organizują liczne akcje, które mają na celu promowanie przeprowadzanego projektu. Na stałe wprowadzono innowację pedagogiczną „Czytam, bo warto”,w ramach której przeprowadzono takie akcje jak np. „Biblioteczny kalendarz adwentowy”,czy ,„Pojedynek książek”, które angażują dzieci młodzież naszej szkoły. Sporym zainteresowaniem cieszą się liczne konkursy plastyczne („Konkurs na najładniejszą zakładkę do książki”), fotograficzne („Z książką Ci do twarzy”), jak i czytelnicze dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII (Miejski Konkurs Pięknego Czytania „Pięknie czytam!”).
Ponadto na przełomie marca i kwietnia zorganizowano zbiórkę makulatury, w którą bardzo aktywnie włączyła się cała społeczność lokalna. Pieniądze, które udało się w ramach zbiórki pozyskać przeznaczone zostaną na zakup nowości książkowych. Wspólnymi siłami uzupełniamy również nasz szkolny księgozbiór dzięki akcji „Przekaż książkę bibliotece”. W jej ramach organizowane są spotkania z rodzicami naszych najmłodszych uczniów („Dzień Matki z Biblioteką”) oraz spotkania autorskie z lokalnymi pisarzami, który wzbogacają nasz księgozbiór nowymi pozycjami. Systematycznie redagowana jest również szkolna gazetka „Żaczek”, w której uczniowie mogą znaleźć ciekawe artykuły oraz konkursy.
Oficjalne otwarcie biblioteki, które zaplanowano na 13.06.2024 r., zostanie uświetnione obecnością zaproszonych gości oraz poprzedzone prelekcją na temat wartości czytelnictwa we współczesnym świecie.
3