• Projekt DZIECKO Z PASJĄ

06.06.2024

"Dziecko z Pasją”, to roczny projekt realizowany w naszej szkole razem z Fundacją Uniwersytet Dzieci. Projekt wyjątkowy, gdyż został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki, a do udziału w nim, w bieżącym roku szkolnym zakwalifikowało się tylko 30 szkół z całej Polski.

Udział w nim biorą dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół podstawowych, którzy chcą razem z radą pedagogiczną uczynić swoją szkołę miejscem, w którym dzieci uczą się z pasją. Projekt zakładał szkolenia dyrektorów i wicedyrektorów, udział nauczycieli w szkoleniu dotyczącym „Metody pytań i doświadczeń” oraz udział wybranych nauczycieli w serii 8 webinarów pt. „Nauczyciel przyszłości”, podnoszących kompetencje wychowawcze i dydaktyczne. Ponadto nauczyciele, którzy wzięli udział w serii webinarów, razem ze swoimi klasami realizowali dowolny, wybrany przez siebie projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci w Klasie. W naszej szkole były to następujące projekty: „Ciekawskie pierwszaki. Jak poznawać świat w klasie?", „Dlaczego emocje innych wywołują emocje w nas?”, „Sztuka. Skąd artyści czerpią inspiracje?", czy „Ja w relacjach. Jak zrozumieć siebie i innych?". W ramach prowadzonych działań odbywały się również wizyty studyjne dyrektorów w szkołach podstawowych, m.in. w Jaworznie, Hażlachu, Radziszowie, czy Przybysławicach. Wyjątkowym, podsumowującym cały rok pracy wydarzeniem było Święto Nauki, które odbyło się w naszej szkole w dniu 10 maja 2024 r. Do wzięcia w nim udziału zostały zaproszone wszystkie klasy oraz najstarsze grupy przedszkolne. Nasze działania w tym dniu skierowane były na poznawanie świata przez obserwację i doświadczanie go, zgodnie z cytatem Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Świętowanie rozpoczęliśmy krótkim apelem, podczas którego Pani Dyrektor przypomniała założenia projektu „Dziecko z Pasją” oraz uroczyście otwarła szkolne Święto Nauki. Uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki otrzymali Legitymacje Małego Odkrywcy, w których odnotowywano udział w poszczególnych zajęciach, a na której odwrocie można było odpić pamiątkową pieczęć przygotowaną specjalnie na ten dzień. Po zakończonym apelu, uczniowie rozeszli się na wyznaczone zajęcia, zgodnie z otrzymanym wcześniej harmonogramem. W szkole wydzielono kilkanaście stref tematycznych, przygotowanych przez poszczególne klasy, w tym: strefę historyczną, biologiczną, elektroniki, matematyczną,ortograficzną,sensoryczną,plastyczną, slime, origami, doświadczeń oraz ruchową z magicznym dywanem. Podchodząc do każdej z nich uczniowie mieli okazję uczyć się od swoich kolegów i nauczycieli, na własne oczy zobaczyć eksperymenty i doświadczenia oraz spróbować swoich sił w danej dziedzinie, w myśl hasła: „starsi uczą młodszych, młodsi starszych- uczymy się wzajemnie”. Przy każdym stanowisku pojawiało się wiele pytań, domysłów i założeń, które później można było zweryfikować. Święto Nauki okazało się wielkim sukcesem, wspaniałym sposobem, by w przyjemny i prosty sposób zdobyć wiedzę poprzez zabawę i własne działanie. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci!

• Dzień rodziny 25.05.2024r.

02.06.2024

25 maja w naszej szkole odbył się festyn rodzinny, w tym roku pod hasłem "Światowe kuchenne rewolucje". Mieliśmy zaszczyt gościć pana burmistrza, Mariusza Olesia,  i przedstawicieli Rady Miejskiej.

Z tej okazji uczniowie klas starszych przygotowali stoiska z charakterystycznymi dla poszczególnych krajów potrawami i przysmakami. Przedszkolaki i klasy I-III przygotowały występy artystyczne.

Poza tym było mnóstwo innych atrakcji jak dmuchańce, malowanie twarzy, lody, popcorn, granity, lemoniada  i wiele innych.