• I szkolny konkurs układania kostki Rubika

W ramach trialonu matematycznego został zorganizowany I szkolny konkurs układania kostki Rubika. Inspiracją byli uczniowie, którzy w czasie przerw układają kostki Rubika. Do konkursu zgłosiło się 10 uczniów z klas 2 - 8. Wszyscy mieli ten sam układ do przełożenia. Tytuł Szkolnego Mistrza w układaniu kostki Rubika zdobył Michał z klasy 7. Ułożył kostkę najszybciej, w czasie 47 sekund. Kolejny czas uzyskał Bruno z klasy 4 -1 minuta 2sekundy. Trzeci czas miał Julian z klasy 4 - 1 munuta 6 sekund. Wszyscy uczniowie ułożyli kostki w czasie poniżej 5 minut. Puchar i nagrody pocieszenia Aksolotly zostały wydrukowane w drukarce 3D# Laboratoria Przyszłości

Serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy każdemu uzyskanego czasu.

• ESA - Edukacyjna Sieć Antysmogowa

W naszej szkole od lat angażujemy się w wiele projektów mających na celu edukację ekologiczną. Stawiamy na rozwijanie świadomości ekologicznej już od najmłodszych lat i z sukcesami wykorzystujemy potencjał naszych uczniów.Od września 2022 roku nasza szkoła przystąpiła do Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Jest to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.Edukacyjna Sieć Antysmogowa to projekt, który angażuje nauczycieli i uczniów w walce o wspólną sprawę, jaką jest czyste powietrze. Wspólną, bo wszyscy potrzebujmy powietrza, aby żyć, zdrowo się rozwijać, realizować swoje pasje.Na lekcjach uczniowie dowiadują się czym jest smog, jak jemu zapobiegać, uczestniczą w wielu konkursach w ramach edukacyjnej sieci antysmogowej. Na budynku naszej szkoły umieszczony został czujnik, który monitoruje stan powietrza stan powietrza w naszej okolicy. Można przez całą dobę zapoznać się z jego wskazaniami pod linkiem: https://esa.nask.pl/szkola/id/1300

• Noc sów

W piątek 03.02.2023r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Nocy Sów. Pomysłodawcami Nocy Sów jest stowarzyszenie Jestem na pTAK! W wydarzenie włączają się też inne organizacje i instytucje, również jaśkowicka Czwórka. Na nasze zaproszenie odwiedziła nas pani Anna Wiechaj - nasz dotychczasowy bibliotekarz, która z pasją opowiadała o niezwykłych drapieżnikach jakimi są sowy. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji o gatunkach sów żyjących w Polsce. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy: ile gatunków sów notujemy w Polsce, która sowa jest najmniejsza a która najcięższa, co to znaczy być pokarmowym oportunistą i z czego słynie płomykówka. Po prezentacji z fantastycznymi zdjęciami Cezarego Korkosza, znanego w świecie ornitologicznym, fotografa dzikiej przyrody, uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o sowach. Osoby z największą wiedzą otrzymały nagrody. Po konkursie był poczęstunek przygotowany przez uczniów z rodzicami i nauczycielki. Nie zabrakło słodkich sowich akcentów. Pogoda w tym dniu nie sprzyjała spacerom, ale nie przeszkodziło nam to w wyjściu do lasu i nasłuchiwaniu sów. Wyjście do lasu wieczorową porą, po zmroku jest niezapomnianym przeżyciem. Zachęcamy do rodzinnych leśnych spacerów!

• MALI DOBROCZYŃCY 2022

Choć wierzyć się nie chce, ale to już szesnasty raz uczniowie naszej szkoły stali się Małymi Dobroczyńcami. Przynieśli dary, pomagali je pakować, przenosili paczki, wreszcie wręczali je starszym, samotnym, nieraz schorowanym mieszkańcom Jaśkowic i Rybówki. Do akcji włączyła się Rada Rodziców i zakupiła śliczne stroiki dla emerytowanych nauczycieli.

• ​​​​​​​ Młodzi szachiści z Jaśkowic

W dniu 18 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Imielinie odbył się etap
            rejonowy zawodów szachowych. Nasze miasto oraz powiat mikołowski reprezentowały dwie drużyny szachowe ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Orzeszu-Jaśkowicach. Uplasowały się one na wysokich piątych miejscach w swoich kategoriach wiekowych. Młodzi szachiści z Jaśkowic co roku rywalizują w zawodach powiatowych, w tym roku jednak udało im się awansować do kolejnego etapu. Obu drużynom bardzo gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zawodach szachowych.